trawy.info
 
printerdrukuj

Wskazówki do prawidłowej pielęgnacji trawnika

http://www.krysiak.pl/

kalendarz

Dla utrzymania zielonego i zdrowego wyglądu trawy konieczna jest odpowiednia pielegnacja trawnika polegająca na prawidłowym podlewaniu, nawożeniu, koszeniu i napowietrzaniu. Kalendarz czynności, które należy wykonywać dbając o trawnik pokazujemy na schemacie.

Podlewanie powinno być uzależnione od warunków pogodowych, ale nawet podczas suchego lata dla odpowiedniego rozwoju korzeni traw korzystniejsze jest podlewanie rzadsze niż codzienne, lecz większą ilością wody.

Koszenie powinno byc przeprowadzane nawet co 5 - 7 dni, w zależności od intensywności wzrostu trawy. Przyjmuje się zasadę koszenia max 1/3 wysokości trawy, tzn. jeżeli zakładamy cięcie na wysokosci np. 4 cm, trawa powinna być skoszona najpóźniej w momencie osiągnięcia wysokości 6 cm. Noże kosiarki powinny być ostre, w przeciwnym wypadku źdźbła trawy będą postrzępione, białawe a po kilku dniach brązowe.

Napowietrzanie to czynność, która umożliwi przeniknięcie powietrza i składników odżywczych do korzeni traw poprzez warstwę "filcu" - zwartej, niecałkowicie rozłożonej materii roślinnej powstałej z obumarłych korzeni i darni trawnika. Koszenie przy pomocy kosiarki Hattrick z włączonym wałkiem napowietrzającym powoduje nacięcie darni trawnika i usunięcie obumarłych części roślin, ułatwia dostęp składników odżywczych do korzeni traw. Przenikanie powietrza powoduje szybszy rozwój flory bakteryjnej i przyspiesza rozkład powstałych martwych tkanek roślin. W rezultacie trawa będzie zdrowsza, przez to ładniejsza i gęściejsza.

źródło
printerdrukuj

<< Powrót do listy...
Brak komentarzy do tego artykułu.

Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, możesz po zalogowaniu skomentować ten artykuł.

 
strona wygenerowana w 0.0084 sek.