trawy.info
 
printerdrukuj

Chwasty i mech na trawniku

Okułowicz Rafał

Mimo właściwej pielęgnacji, efekt pięknego trawnika może zostać zniwelowany przez pojawiające się chwasty. Dlatego też walkę z chwastami powinniśmy rozpocząć jeszcze zanim założymy trawnik. Na około dwa tygodnie przed wysianiem trawy powierzchnię przyszłego trawnika opryskujemy herbicydem, np. Roudup Ultra 360 SL. Dwutygodniowy okres pozwoli na przeniknięcie herbicydu do wnętrza chwastów i zniszczenie nie tylko ich części nadziemnych, ale również ich korzeni.

Gdy trawnik już wyrośnie, w walce z chwastami pomaga odpowiednia pielęgnacja trawnika i zachowanie czystości. Dogodne warunki do rozwoju chwastów powstają gdy zaniedbana trawa nie jest wystarczająco silna aby konkurować z pojawiającymi się chwastami. Dlatego też ważne jest odpowiednie podlewanie i nawożenie trawnika, a także bieżące usuwanie pojawiających się pojedynczo chwastów. Rozprzestrzenianiu się chwastów sprzyja również niezgrabienie skoszonej trawy.

Chwasty będące roślinami jednorocznymi niszczone są podczas koszenia. Gorzej jest z chwastami wieloletnimi, jak na przykład z bardzo popularnym mniszkiem lekarskim (mleczem) czy z koniczyną, które trzeba całkowicie usunąć. Mniszka możemy wyciąć wraz z korzeniami za pomocą długiego i wąskiego noża. Fragmenty porośnięte koniczyną trzeba usunąć w całości i w miejscach tych zasiać trawę od nowa. Usunięcie trawnika i ponowne wysianie jest również konieczne w przypadku chwastów jednoliściennych, będących najczęściej trawami, rosnącymi szybciej od traw użytych w wysianej mieszance i różniącymi się od nich wyglądem.

Ponieważ ręczne usuwanie chwastów z trawnika jest bardzo pracochłonne, a na dużych powierzchniach wręcz niemożliwe do wykonania, możemy w walce z chwastami na trawniku wspomóc się środkami chemicznymi. Do zwalczania chwastów na już istniejącym trawniku używa się herbicydów selektywnych, czyli takich które niszcząc chwasty, nie zniszczą samego trawnika. Środki te są skuteczne w przypadku chwastów dwuliściennych, takich jak babka, koniczyna, podbiał, czy mlecz. Pomocne będą takie środki jak Golf 292 EW, Starane 250 EC, czy Mniszek 540 SL. Środki te nie zwalczą niestety chwastów jednoliściennych.

Poza chwastami, na trawniku może pojawić się również mech. Jego rozwojowi sprzyja zbyt zwięzła, słabo przepuszczalna gleba, słaby dostęp światła, zbytnia wilgotność oraz ekstremalne wartości pH gleby. Jeżeli mech pojawia się na trawniku sporadycznie, możemy go wygrabić i posypać trawnik cienką warstwą piasku. Jeżeli to nie wystarczy zastosujmy specjalny nawóz ze środkiem przeciwdziałającym występowaniu mchu, np. Antymech. Trawnik możemy również opryskać preparatem Mogeton 25 WP. Przy temperaturze około 18°C mech zacznie bieleć już po kilku dniach, a zniknie po około dwóch tygodniach.

Tekst pochodzi ze strony ogrodowy.republika.pl

printerdrukuj

<< Powrót do listy...
Brak komentarzy do tego artykułu.

Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, możesz po zalogowaniu skomentować ten artykuł.

 
strona wygenerowana w 0.0089 sek.