trawy.info
 
printerdrukuj

Trawy niezwyciężone (wybrane zagadnienia z historii, taksonomii i biologii Poaceae)

Frey Ludwik

Kosmopolityczne trawy (Poaceae, Gramineae) są jedną z najważniejszych i najbardziej wyróżniających się rodzin w królestwie roślin kwiatowych. Pod względem liczby rodzajów (600-800) i gatunków (8-10 tys.) ustępują tylko Asteraceae (Compositae), Fabaceae (Leguminosae) i Orchidaceae. Ponad 20 rodzajów liczy 100 lub więcej gatunków, a prawie trzecia część wszystkich znanych gatunków wchodzi w skład 10 największych rodzajów, z których każdy ma ponad 200 gatunków, m.in.: Agrostis 220-230, Calamagrostis 230-270, Festuca 360-450, czy Poa 500. Obszary, na których trawy tworzą dominującą formację roślinną - stepy, sawanny, prerie, pampasy, campos czy puszta - zajmują blisko 1/3 powierzchni lądów. Pod względem produkcji biomasy wymienione obszary ustępują tylko lasom, jakkolwiek produkcja pierwotna różnych ekosystemów trawiastych waha się w bardzo szerokich granicach (Clayton i Renvoize 1986; Frey 1997; Watson i Dallwitz 1992; Weiner 1999).

Trawy towarzyszyły człowiekowi od bardzo dawna i wzbudzały jego zainteresowanie zarówno swym wyglądem, jak i sposobem życia. Jednakże, chociaż odgrywały i odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym życiu i dziejach cywilizacji, wciąż nie są zbadane w należytym stopniu. Słowa proroka Izajasza sprzed prawie 3 tys. lat: „wszelkie ciało jest trawą”, nie są wyłącznie metaforą. Człowiek odżywia się mięsem, którego produkcja jest w dużym stopniu zależna od traw, a także spożywa je bezpośrednio, gdyż - jak wiadomo - wszystkie zboża są trawami.

Skoro ta grupa roślin ma dla człowieka tak duże znaczenie, warto postawić pytanie: co w ich historii, budowie i sposobie życia jest interesujące i niezwykłe, a także postarać się udzielić (choćby częściowej) odpowiedzi.

Pełny tekst artykułu dostępny w formacie PDF (wymaga Adobe Reader)

printerdrukuj

<< Powrót do listy...
Brak komentarzy do tego artykułu.

Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, możesz po zalogowaniu skomentować ten artykuł.

 
strona wygenerowana w 0.0098 sek.